یادداشت ویژه معاونت دانشجویی – اداره بهداشت و درمان به مناسبت روز پرستار

26556 بازدید

معاونت دانشجویی – اداره بهداشت و درمان دانشگاه شهید بهشتی؛ به مناسبت میلاد با سعادت حضرت زینب(س) و روز پرستار یادداشتی منتشر کرده است که در ادامه می‌خوانیم:

بسمه تعالی

پرستاران، منادیان ایثار و کرامت انسانی اند؛ آنان تمام هستی خود را برای آرامش و آسایش دردمندان نثار می‌کنند و در این اخلاص سرشار از معنویت، جلوه‌ای از کرامت بزرگ بانوی عاشورا حضرت زینب کبری(س) را آشکار می‌کنند که اسوه صبر و از خودگذشتگی زنان عالم است.
بزرگداشت منزلت پرستار در یک روز از سال خلاصه نمی‌شود بلکه پرستار با تبلور حس دیگرخواهی در پرتو خداخواهی در هر لحظه و هر آن به عنوان بنده صالح پروردگار، پرچمدار این رسالت خطیر انسانی می‌شود.
امروز پرستاران در چشم مردم ما از همیشه عزیزتر و شرافتمندترند و این لطف خدا و نعمت خداست. پرستار فرشته‌ رحمت بیمار است؛ چرا که هم با جسم و هم با روح بیمار سر و کار دارد. هم به جسم بیمار کمک می کنند و بهبودی او را سرعت می بخشند و هم جان و روح او را آرامش و اطمینان می بخشند.
انجام اقدامات دقیق و حساس درمانی، مراقبت از ایمنی بیمار، مراقبت از خود و همکاران زیرمجموعه، به روزرسانی دانش و انجام پژوهش، حضور در فعالیت‌های اجتماعی و خیریه، هدایت و راهنمایی بیماران، مراقبت معنوی و روشن 

کردن نور امید و توکل در دل بیماران، تهیه گزارش‌های متنوع و با اهمیت، ارائه گزارش ها و پیشنهادها به پزشکان و کادر درمانی، هماهنگی و هدایت تیم درمانی برای تامین نیازهای بیمار، پیشگامی در تکریم بیماران بخصوص سالمندان، ارائه الگویی از مهربانی و شفقت در برخورد با کودکان مضطرب، در عین مدیریت خانواده و رسیدگی به فرزندان، ایفای نقش آموزش دهنده و مشاوره سلامت در جامعه، تنها از انسانی ساخته است که پرستار نام دارد. 
با آن که اقدامات ارزشمند پرستاران در شرایط عادی کشور شایسته قدردانی است، اما  در حدود سه سال گذشته و به دنبال همه گیری کووید۱۹ ، صحنه های دیگری از ایثار و فداکاری برای پرستاران عزیز کشور ما ایجاد شد و الحق که در این عرصه شاهد عملکرد فداکارانه، عاشقانه و عالمانه پرستاران در کنار سایر کارکنان سلامت بودیم. پرستاران به عنوان پیشتاز صف مدافعین سلامت در دوران سخت و طاقت فرسای مقابله با بیماری کرونا، برگ زرینی از افتخار در تاریخ پرستاری کشورمان آفریدند.


 

میتوانید این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید: